środa, 1 lutego 2017

Wrastające paznokcie-jak sobie z tym poradzić?

Wrastające paznokcie nie są wcale takim rzadkim problemem. Coraz więcej osób się z tym boryka. Czasem daje to odczucia bólowe- czasem nie. Kiedy problem się rozwija i powstaje stan zapalny niemożliwe staje się założenie każdego obuwia. Ucisk oraz specyficzne środowisko panujące na stopach predysponuje do stworzenia się stanu zapalnego.

Jakie są w ogóle przyczyny wrastania czy wkręcania paznokci?

Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowe przycinanie paznokcia. Paznokieć u stóp powinien być przycinany na prosto, a boki delikatnie przyokraglone- tak by nie miały szpiczastych konców.

Predyspozycja genetyczna również ma znaczenie i niestety nie mamy na to wpływu

Przyrost wagi- podczas przybrania wagi pochodzi  do zwiększonego obciążenia na stopach i patologicznych nacisków.

Urazy mechaniczne- urazem mechanicznym może być zarówno jednorazowe uderzenie, zgniecenie, zmiażdżenie paznokcia jak i długotrwałe działanie niszczące płytkę- np bieganie- wstrząsy podczas biegania naprawdę potrafią zniszczyć nasze paznokcie

Cukrzycy są rownież grupą predysponującą do wrastania czy wkręcania paznokci. W tym przypadku szczególnie ważne jest zbadanie problemu, gdyż cukrzycy mają problem z gojeniem się ran. 

Choroby naczyniowe- dochodzi do nieprawidłowego odżywienia i przebiegu mikrokrążenia w stopie

Noszenie niewłaściwego obuwia zwłaszcza mocno zwężanego na czubkach

Nieprawidłowe, patologiczne ustawienia stopy-zmiana nacisku na stopie powoduje zmianę biomechaniki i powstawanie różnych dolegliwości

Co nie oznacza, że wrastanie paznokcia nie może się przydarzyć każdemu.

Co możemy zrobić w domu?

Przede wszystkim zwrócić uwagę na sposób skracania paznokcia. Nie wycinać mocno brzegów. Pilnować aby paznokieć obcinany był na prosto i nie miał ostrych kantów.


zdjęcie pobranie z internetu

Przyjrzenie się kształtowi naszego obuwia- czy aby ciasne czubki nie ściskają nam mocno palców

Oczyszczanie przestrzeni między wałem paznokciowym i paznokciem.

W przypadku pojawienia się jakiegolokwiek stanu zapalnego spowodowanego wrastaniem rozpocząć dezynfekcję preparatem typu Octanisept. Pomocny może być również propolis- szybko przyniesie ulgę i wyciszy stan zapalny.

Pomiędzy wał okołopaznokciowy, a paznokcia można wsadzić tamponadę. Należy ją zmieniać minimum 1 raz dziennie.Można ją również nasączać po założeniu propolisem- to znacznie przyspieszy gojenie.


Bardzo często to wystarcza.

A co kiedy sami nie radzimy sobie już z wrastaniem?


Do niedawna wrastanie paznokcia kojarzyło się nam tylko z wizytą u chirurga. I tak było. Pamiętam jak moja babcia z powodu wrastania paznokcia miała go usuwanego -czytaj wyrywanego na chama- przez chirurga. Było to z 15 lat temu. Dziś wiadomo, że nie rozwiązuje to problemu w żadnym stopniu. Po pierwsze podczas usuwania chirurgicznego często dochodzi o uszkodzenia macierzy paznokcia. Po drugie usunięcia paznokcia nie gwarantuje, że przestanie się wrastać gdy odrośnie. Dochodzi do tego długa rekonwalescencja. 

Najlepiej wybrać się do podologa w celu założenia odpowiedniej klamry. 


Rurki na wrastające paznokcie- Rurki montuje się pomiędzy wałem a paznokciem, w celu odseparowania i zmniejszenia stanu zapalnego, podobne działanie do tamponady

Klamry naklejane- skutecznie przy niewielkich problemach 

Klamra plastikowa- odpowiednia dla osób o cienkich paznokciach- w szczególności polecana dzieciom- Tak nawet niemowlaki mogą mieć problem z wrastaniem paznokci.

Klamra jednostronna- jeśli paznokieć wrasta tylko z jednej strony, można zastosować klamrę Combiped. Będzie powodowała prostowanie paznokcia z tej strony, na której występuje problem.

Klamry metalowe- najlepsze w przypadku wrastania czy wkręcania paznokcia  obu stron lub paznokci grubych czy grzybiczych. Bez problemu można je założyć przy stanie zapalnym.Klamry działają na zasadzie powolnego rozprostowywania płytki paznokciowej aż do jej całkowitego wyprowadzenia. Proces ten może trwać od 4 tygodni do nawet roku. Zależy to od skali problemu, obecności stanu zapalnego, a także stosowania się do zaleceń. Klamry nie wykluczają nas z życia również sportowego.

Wrastanie paznokci może przytrafić się każdemu z nas. Nie bójcie się wybrać do gabinetu, gdzie zakładają klamry- to tylko tak strasznie brzmi, a wiele może pomóc :)

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...