środa, 16 listopada 2016

Kwas pirogronowy, mój ulubieniec- zdjęcia efektów kuracji

Kwas pirogronowy- mega moc, mój ulubieniec dla ciężkich przypadków. Świetnie radzi sobie z trądzikiem pospolitym- w szczególności z trądzikiem zaskórnikowym.

Jakie są przyczyny powstawania trądziku ?

Powstawanie trądziku jest ściśle związane ze zmianami hormonalnymi, jakie zachodzą podczas okresu pokwitania, a głównie ze wzrostem ilości produkowanych hormonów androgenowych. Nadmierna produkcja dihydrotestosteronu, wpływa na zwiększoną ilość produkowanego łoju przez sebocyty, a także następuje nieprawidłowe, zwiększone rogowacenie ujścia mieszka włosowego. Połączenie tych dwóch czynników powoduje zaczopowanie ujść gruczołów łojowych i w efekcie pojawienie się zmian skórnych w postaci zaskórników. Zaskórniki są idealnym miejscem do rozmnażania się bakterii beztlenowych Propionibacterium Acnes, których rozwój prowadzi do powstawania wykwitów zapalnych, takich jak grudki czy krosty. Bakteria ta nie jest jednak bezpośrednią przyczyną powstawania trądziku, gdyż większość zdrowej populacji ludzi ma ją na swojej skórze. Aczkolwiek u osób chorych, w porównaniu do zdrowych, występują zmiany w składzie łoju, ponieważ stwierdzono zmiany proporcji wolnych kwasów tłuszczowych oraz zwiększone stężenie skwalenu.

Przyczyny zaostrzenia trądziku

PALENIE TYTONIU

Dowiedziono, że palenie tytoniu ma bezpośredni wpływ na zaostrzenie trądziku pospolitego. Ilość wypalanych papierosów jest wprost proporcjonalna do zaostrzenia zamian, podczas jego występowania.

NIEPRAWIDŁOWA PIELĘGNACJA


Najczęstszą nieprawidłowością w pielęgnacji skóry z trądzikiem pospolitym jest używanie zbyt wielu preparatów o działaniu wysuszającym, które w swoim składzie posiadają substancje takie jak alkohol np. spirytus salicylowy. Bardzo częstym błędem jest również stosowanie peelingów ziarnistych, co prowadzi do uszkodzenia zmian zapalnych, ich rozniesienia i pogorszenia stanu skóry. Ponadto, stosowanie preparatów komedogennych skutkuje tworzeniem się nowych zaskórników, na podłożu których tworzą się inne wykwity zapalne. Nadmierny makijaż i jego nieprawidłowe zmywanie również może predysponować do powstawania zmian skórnych (1).

NIEPRAWIDŁOWA DIETA


Dieta w przypadku trądziku pospolitego jest bardzo indywidualną sprawą.
U niektórych osób zaostrzenie choroby może powodować dieta nadmierna w jod. Inna grupa osób może zaobserwować zaostrzenie trądziku przy spożywaniu ostrych potraw. Wiele osób skarży się na pogorszenie stanu skóry po spożyciu produktów bogatych
w węglowodany np słodyczy, żywności typu “fast food” oraz tłustych potraw. Niewskazane jest również nadmierne spożywanie kofeiny i alkoholu. Dieta powinna być zbilansowana, bogata we wszystkie składniki odżywcze. Istnieje również teoria, iż dieta nie ma znaczącego wpływu na zaostrzenie trądziku, gdyż jest grupa osób, która nie zauważa prawidłowości między odżywianiem się a wyglądem skóry.

LEKI


Leki takie jak: glikokortykosteroidy, steroidy anaboliczne, leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, przeciwgruźlicze czy barbiturany mogą nasilać zmiany trądzikowe .

STRES

Przewlekły stres, który może być spowodowany chorobą, również wpływa negatywnie na zaostrzenie zmian skórnych. Czynniki psychologiczne pobudzają wydzielanie androgenów i produkcję cytokin pozapalnych, co w konsekwencji skutkuje zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych .


Kwas pirogronowy C3H4O3 (ryc. 2) należy do alfaketokwasów. Naturalnie występuje w miodzie, jabłkach, sfermentowanych owocach i occie. Jest to substancja dobrze rozpuszczalna w etanolu, a w kontakcie z wodą występuje jego przemiana do kwasu mlekowego.

Kwas pirogronowy obniża pH skóry, dzięki czemu stwarza niekorzystne środowisko dla rozwoju bakterii. Rozluźnia połączenia międzykomórkowe wspomagając złuszczanie warstwy rogowej naskórka. Ma działanie sebostatyczne, czyli regulujące wydzielanie sebum. Działanie kwasu pirogronowego jest uzależnione od jego stężenia, pH oraz czasu kontaktu ze skórą. Przy stężeniach około 50% i czasie aplikacji powyżej 2 minut działa na poziomie warstwy brodawkowatej, czyli powierzchownej warstwie skóry właściwej, dzięki czemu wpływa na produkcję elastyny i kolagenu poprzez pobudzanie fibroblastów. Znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Zazwyczaj stosowany jest w formie preparatów do peelingu chemicznego. Jest bardzo skuteczny 
w leczeniu trądziku pospolitego, dzięki właściwościom sebostatycznym, przeciwzaskórnikowym i antybakteryjnym. Sprawdza się również w redukcji przebarwień i blizn potrądzikowych. Ponieważ wpływa na produkcję włókien kolagenowych i elastynowych zauważalne jest jego działanie przeciwzmarszczkowe. Ponadto, wyrównuje koloryt skóry, czyli zmniejsza widoczność przebarwień  

A teraz zdjęcia przed i po kuracji moich klientów:)



















Klasyczny przykład osoby, która nie stosuje specjalistycznej pielegnacji , żywi się fastfoodami. Skóra była mocno zanieczyszczona i zabliźniona.




Ten sam chłopak tylko twarz.




Tu jeszcze pozostały blizny... coż blizny to ciężka sprawa do usuwania.


Szkoda, że Pani przerwała kuracje... tak pięknie szło...

Post ten oparty jest o moja pracę licencjacką. Cieszę się, że mogłam się z Wami podzielić tymi efektami. Kwas jest świetny- przynosi dobre efekty, ale jest też bardzo mocny i bywa nieprzewidywalny. Jednak działa świetnie w przypadku trądziku. Jeśli ktoś z Was nie może sobie z nim poradzić lub ma wiele blizn zanikowych może warto rozważyć tę opcję. 

8 komentarzy:

  1. Po prostu WOW jeśli chodzi o efekty!

    OdpowiedzUsuń
  2. A jakie są koszty takich zabiegów i ile trzeba ich wykonać dla dobrego efektu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Seria podstawowa to 5 zabiegów a cena będzie zależna od gabinetu i produktów na których pracuja

      Usuń
    2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

      Usuń
  3. Efekty są naprawdę niesamowite. Szkoda, że ta Pani przerwała kurację.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja dziś użyłam po raz pierwszy kwasu na plecy i trzymałam około 3 minut. Co do twarzy to w zasadzie mam niezbyt widoczne zaskorniki i widoczne pory. Ile powinnam trzymać kwas na początku żeby nie przesadzic?

    OdpowiedzUsuń
  5. Peeling pirogronowy działa na trzech poziomach: naskórka, mieszka włosowego oraz skóry właściwej. Efektem działania kwasu pirogronowego jest redukcja wydzielanego łoju, likwidacja zaskórników, oczyszczenie i zwężenie porów skóry. Dzięki aktywnym składnikom peelingu rozjaśniają się przebarwienia, wygładzają drobne blizny potrądzikowe, skóra zostaje wygładzona, dochodzi do pobudzenia produkcji kolagenu i elastyny w skórze właściwej, co z kolei korzystnie wpływa na ujędrnienie i właściwą gęstość skóry. Dzięki temu jest bardzo skuteczny w leczeniu trądziku, usuwaniu blizn potrądzikowych i przebarwień pozapalnych

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...